Mange input til regional busstrategi
Det er ikke kun i medierne, der diskuteres kollektiv trafik. Det syddanske regionsråd har haft forslag til en ny strategi for den regionale bustrafik i høring og har modtaget 35 høringssvar.
De fleste kommer fra kommunerne, hvor den lokale bustrafik bliver påvirket, når regionen indfører nye principper for den regionale bustrafik. Men også trafikselskaber, privatpersoner og beboerforeninger har kommenteret forslaget.
I regionsrådet 29. september
Den nye strategi for den regionale bustrafik er på dagsordenen, når regionsrådets forretningsudvalg mødes 19. september. Her bliver det besluttet, hvordan forslaget skal justeres på baggrund af høringssvarene, inden den endelige strategi sendes videre til beslutning i regionsrådet mandag 29. september 2008.
Når strategien er fastlagt bliver det op til de 2 syddanske trafikselskaber at indarbejde principperne i de flerårige trafikplaner.
En gradvis gennemførelse
Regionsrådet forventer, at de nye principper lægges til grund for
de ændringer af køreplanerne, som trafikselskaberne gennemfører i 2009. Men større ændringer ventes først at slå igennem fra køreplanændringerne i 2010.Regionens udspil til nye principper er nødvendige for at modvirke den voldsomme nedgang, som busserne oplever for tiden. Den nuværende regionale bustrafik er ikke konkurrencedygtig. Passagererne flygter i stort tal med følgende voldsom vækst i behovet for tilskud.
Alle behov kan ikke tilgodeses
Den afgørende prioritering består mellem:
- En bred dækning med få afgange og mange destinationer også i tyndt befolkede områder.
- Betjening med hyppige afgange og hurtige, direkte forbindelser mellem regionale rejsemål.
Brugere og borgeres vurdering af busbetjeningen - analyse (pdf - 40 sider)