Forsiden | Ledige job | Kontakt | Nyhedsbreve | Presse | For ansatte | Web-TV |
Søg

Region SyddanmarkTil forsiden


ForsidepilPressepilDirektører og afdelingschefer i regionshuset

Direktører og afdelingschefer i regionshuset

Find kontaktoplysninger på de direktører og afdelingschefer, der er i regionshuset.

Hvis det ikke er muligt at få fat i vedkommende, kan man kontakte presserådgiver Carsten Bruun.

Gå direkte til

Driftsområder

Stabsområder

Stabsfunktion

 
 

Kontaktoplysninger på direktører og afdelingschefer i regionshuset

 

Regionsdirektør
Jane Kraglund
Tlf.: 76 63 11 00 (via sekretær)
Mobil: 28 99 32 40
Mail: jak@rsyd.dk

 

Råds- og direktionssekretariatet
Vicedirektør
Lene Borregaard
Tlf.: 76 63 11 07
Mobil: 29 20 11 07
lbo@rsyd.dk 
 

 

Syddansk Sundhedsinnovation
Konstitueret direktør, Syddansk Sundhedsinnovation
Søren Lindgaard
Mobil: 24 24 15 55
Mail: soeren.lindgaard@rsyd.dk

 

 

 

Sundhed

Konstitueret direktør for sundhedsområdet
Mads Haugaard
Tlf.: 76 63 19 84
Mobil: 29 20 19 84
Mail: mch@rsyd.dk 
 

 

 

Afdelingschef
Anne Sofie Bille
Internt ledelsessekretariat,
Abortområdet, juridisk rådgivning,
patientkontor, visitationskontor og sekretariat
Tlf: 76 63 13 26
Mobil: 29 20 13 26
Mail: Anne.sofie.bille@rsyd.dk

 

Afdelingschef
Frank Ingemann Jensen
Praksisafdelingen
Tlf: 76 63 13 81
Mobil: 29 20 13 81
Mail: frank.ingemann.jensen@rsyd.dk

Afdelingschef
Olaf Ingerslev
Dokumentation og ledelsesinformation
Tlf: 76 63 12 38
Mobil: 29 20 12 38
Mail: Olaf.ingerslev@rsyd.dk

 

Konstituteret afdelingschef
Kurt Æbelø
Afdeling for sundhedssamarbejde og kvalitet
Tlf.: 76 63 12 32
Mobil: 29 20 12 32
Mail: kae@rsyd.dk

Afdelingschef
Poul Bisgaard
Projektorganisationen for sygehusbyggeri
Tlf: 76 63 11 89
Mobil: 30 34 42 10
Mail: Poul.Bisgaard@rsyd.dk 
MaiMaili

 

Afdelingschef
Helene Vestergard
Planlægnings- og udviklingsafdeling (ambulanceudbud, akut betjening).
Tlf: 76 63 13 59
Mobil: 29 20 13 59
Mail: Helene.Vestergaard@rsyd.dk

 

Afdelingschef Mads Friborg
Sundheds-it
Tlf.: 20 54 01 45
Mail: mads.friborg@rsyd.dk

 

 


Regional udvikling

 

Konstitueret direktør for regional udvikling
Dorthe Kusk
Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 18 01
Mobil: 29 20 18 01
Mail: Dorthe.kusk@rsyd.dk

 d

Vicedirektør
Anita Bisgaard

Sekretariatet for Regional Udvikling
Tlf: 76 63 17 24
Mobil: 29 20 17 24
Mail: Anita.Bisgaard@rsyd.dk

 

Afdelingschef
Dorthe Kusk
Vækstforum og Erhvervsudvikling
Tlf: 76 63 18 01 
Mobil: 29 20 18 01
Mail: Dorthe.kusk@rsyd.dk

 

Afdelingschef
Rune Stig Mortensen
Strategi og Analyse
Tlf: 76 63 11 60
Mobil: 29 20 11 60
Mail: Rune.stig@rsyddk

Afdelingschef
Mette Christensen
Miljø og råstoffer
Tlf.: 76 63 15 51
Mobil: 29 20 15 51
Mail: mc@rsyd.dk

Afdelingschef
Anna Marie Rasmussen
Erhvervsudvikling og Funding
Tlf: 76 63 19 55
Mobil: 29 20 19 55
Mail: Anna.marie.rasmussen@rsyd.dk

Afdelingschef
Thomas Dyhr Vestergaard
Sekretariat for Regional Udvikling
Tlf: 76 63 15 62
Mobil: 29 20 15 62
Mail: tdv@rsyd.dk
 

 

 

 

Socialområdet

 

Konstitueret psykiatri- og socialdirektør
Torben Kyed Larsen
Yderligere oplysninger

Tlf: 76 63 10 21
Mobil: 29 20 10 21
Mail:
Torben.Kyed.Larsen@rsyd.dk
 

Driftsdirektør
Christian Schacht-Magnussen
Mobil: 20 54 00 02
Mail: csm@rsyd.dk

Afdelingschef
Peter Dalsgaard Karlsen
Socialøkonomi
Tlf: 76 63 16 57
Mobil: 29 20 16 57
Mail: Peter.Dalsgaard.Karlsen@rsyd.dk


 
 

 

Psykiatri

Konstitueret psykiatri- og socialdirektør Torben Kyed Larsen

Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 10 21, Mobil: 29 20 10 21

Torben.Kyed.Larsen@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Birthe Navntoft Psykiatri- og Socialstaben
Tlf: 7663 1016
Mobil: 2920 1016
Birte.Navntoft@rsyd.dk

 

Anlægschef Torben Kyed Larsen
 Psykiatriens Anlægssekretariat
Tlf. 7663 1021
Mobil 2920 1021

Torben.Kyed.Larsen@rsyd.dk
 

Psykiatriens sygehusledelse

Administrerende sygehusdirektør Charlotte Rosenkrantz Josefsen 

Mobil 99 44 48 01
Charlotte.rosenkrantz.josefsen@rsyd.dk

 

Lægefaglig direktør Anders Meinert Pedersen
Mobil: 20 10 1931
Amp@rsyd.dk

Sygeplejefaglig direktør Ole Ryttov
Mobil: 3059 2793
Ole.ryttov@rsyd.dk
 
 

Kommunikation

 

Kommunikationsdirektør Søren Braun
Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 1870 
Mobil: 29 20 18 70
Mail: sbr@rsyd.dk

 

Mediechef
Peter Feldberg
Tlf: 76 63 19 68
Mobil: 29 20 19 68
Mail: Peter.feldberg@rsyd.dk

HR

 

HR-direktør Carsten Søgaard
Yderligere oplysninger

Tlf: 76 63 17 70 Mobil: 29 20 17 70
carsten.soegaard@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Aage Christensen
Personaleudvikling
Tlf: 76 63 18 07 Mobil: 29 20 18 07
Aage.christensen@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Simon L. Kristensen
Overenskomst og løn
Tlf: 76 63 18 30 Mobil: 29 20 18 30
simon.l.kristensen@rsyd.dk

 

Afdelingschef Tine Boesen Larsen
Lægelig Videreuddannelse
Mobil: 24 60 04 87

Tine.boe.larsen@rsyd.dk

 Tine.Boesen.Larsen@rsyd.dktine

 

 

Chefrådgiver/konstitueret afdelingschef Birgitte Clausen
Ledelsesakademiet
Mobil: 30 10 27 92 
Birgitte.Clausen@rsyd.dk
 

 

 

 

 

 

IT

 

Direktør for Regional IT, Søren Lindgaard
Yderligere oplysninger
Mobil: 24 24 15 55
soeren.lindgaard@rsyd.dk

 

Afdelingschef Flemming Brink
Regional IT
Tlf: 76 63 17 56 Mobil: 29 20 17 56
Flemming.Brink@rsyd.dk

 

Afdelingschef Morten Lundgaard Hansen

Test og implementering

Mobil 21 59 89 58

mlh@rsyd.dk

Økonomi

 

Økonomidirektør Mogens Sehested Kristensen
Yderligere oplysninger

Tlf: 76 63 11 50 Mobil: 29 20 11 50
Mogens.sehested.kristensen@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Johan Meyer
Regnskab og finans
Tlf: 76 63 16 44 Mobil: 29 20 16 44
Johan.meyer@rsyd.dk

 

Indkøbschef Annette Bjørn
Indkøbsafdelingen
Tlf: 76631624   Mobil: 29201624
ab@rsyd.dk

Afdelingschef Peter Holm
Bygningsafdelingen
Tlf: 76 63 16 10 Mobil: 29 20 16 10
Peter.holm@rsyd.dk

 

Afdelingschef Jan Højgaard Funder
Sundhedsøkonomi
Tlf: 76 63 16 51 Mobil: 29 20 16 51
jan.funder@rsyd.dk.

 

 

 


Siden er sidst opdateret 04-02-2016.
Kontakt Region Syddanmark

Region Syddanmark | Tlf: 76 63 10 00 | Skriv til Regionen | Om hjemmesiden | Sitemap