FORSIDEN | WEB-TV | ARTIKLER | SELVBETJENING | OM SITET | LÆS OP | REN TEKST | SITEMAP |
Søg

Region SyddanmarkTil forsiden


ForsidepilPresserumpilDirektører og afdelingschefer i regionshuset

Direktører og afdelingschefer i regionshuset

 

På denne síde kan man finde kontaktoplysninger på de direktører og afdelingschefer, der er i regionshuset.

Hvis det ikke er muligt at få fat i vedkommende, kan man kontakte presserådgiver Carsten Bruun.

Gå direkte til

Driftsområder

Stabsområder

Stabsfunktion

 

Råds- og direktionssekretariatet

 

Regionsdirektør - Mikkel Hemmingsen
Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 11 00 Mobil: 29 20 19 75
mh@rsyd.dk
 

 

Vicedirektør Lene Borregaard
Sekretariat
Tlf: 76 63 11 07 Mobil: 29 20 11 07
lene.borregaard@rsyd.dk

 

Direktør, Syddansk Sundhedsinnovation, Diana A. Nielsen
Mobil: 41 43 00 76
Diana.Arsovic.Nielsen@rsyd.dk  

 

 

Sundhed

Sundhedsdirektør Jens Elkjær 
Yderligere oplysninger                             
Tlf: 76 63 13 40 Mobil: 29 46 71 25
Jens.elkjaer@rsyd.dk

 

 

Sundhedsdirektør Per Busk,
Yderligere oplysninger

Primærsektor og kommunesamarbejde
Tlf: 76 63 14 30 Mobil: 21 72 66 87
Per.Busk@rsyd.dk

 

Afdelingschef Anne Sofie Bille
Internt ledelsessekretariat,
Abortområdet, juridisk rådgivning,
patientkontor, visitationskontor og sekretariat
Tlf: 76 63 13 26 Mobil: 29 20 13 26
Anne.sofie.bille@rsyd.dk

 

Afdelingschef Frank Ingemann Jensen
Praksisafdelingen
Tlf: 76 63 13 81 Mobil: 29 20 13 81
frank.ingemann.jensen@rsyd.dk

Afdelingschef Olaf Ingerslev
Dokumentation og ledelsesinformation
Tlf: 76 63 12 38 Mobil: 29 20 12 38
Olaf.ingerslev@rsyd.dk

 

Afdelingschef Mads Christian Haugaard
Afdeling for sundhedssamarbejde og kvalitet
Tlf: 76 63 19 84 Mobil: 29 20 19 84
Mads.Christian.Haugaard@rsyd.dk

 

Afdelingschef Poul Bisgaard
Projektorganisationen for sygehusbyggeri
Tlf: 76 63 11 89 Mobil: 30 34 42 10
Poul.Bisgaard@rsyd.dk

 

Afdelingschef Peter Nielsen
Sundheds-it
Tlf: 76 63 13 30  Mobil: 29 20 13 30
Peter.Nielsen@rsyd.dk 

 

Afdelingschef Helene Vestergard
Planlægnings- og udviklingsafdeling (ambulanceudbud, akut betjening).
Tlf: 76 63 13 59 Mobil: 29 20 13 59
Helene.Vestergaard@rsyd.dk

 

 

 

 


Regional udvikling

 

Direktør Mikkel Hemmingsen
Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 19 75 Mobil: 29 20 19 75 Mh@rsyd.dk

 

Vicedirektør Anita Bisgaard
Sekretariatet for Regional Udvikling
Tlf: 76 63 17 24 Mobil: 29 20 17 24
Anita.Bisgaard@rsyd.dk

 

Afdelingschef Dorthe Kusk
Vækstforum og Erhvervsudvikling
Tlf: 76 63 18 01 Mobil: 29 20 18 01
Dorthe.kusk@rsyd.dk

 

Afdelingschef Rune Stig Mortensen
Strategi og Analyse
Tlf: 76 63 11 60 Mobil: 29 20 11 60
Rune.stig@rsyddk

Afdelingschef Jakob Sønderskov Weber
Jordforurening og Råstoffer
Tlf: 76 63 15 51 Mobil: 29 20 15 51
Jakob.weber@rsyd.dk

Afdelingschef Anna Marie Rasmussen
Erhvervsudvikling og Funding
Tlf: 76 63 19 55 Mobil: 29 20 19 55
Anna.marie.rasmussen@rsyd.dk

Afdelingschef Thomas Dyhr Vestergaard
Sekretariat for Regional Udvikling
Tlf: 76 63 15 62 Mobil: 29 20 15 62
Tdv@rsyd.dk
 

 

 

 

Social-området

 

Psykiatri- og socialdirektør
Jacob Stengaard Madsen
Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 10 20 Mobil: 29 20 10 20
Jacob.Stengaard.Madsen@rsyd.dk 


 

 

 

Driftsdirektør Christian Schacht-Magnussen

Mobil: 20 54 00 02  

csm@rsyd.dk

 

Afdelingschef Peter Dalsgaard Karlsen
Socialøkonomi
Tlf: 76 63 16 57 Mobil: 29 20 16 57
Peter.Dalsgaard.Karlsen@rsyd.dk

Afdelingschef Peter Schønning
Konsulent og rådgivning
Tlf: 76 63 10 06
Mobil: 29 20 10 06
Peter.schoening@rsyd.dk

 

 

Psykiatri

Psykiatri- og socialdirektør
Jacob Stengaard Madsen
Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 10 20 Mobil: 29 20 10 20
Jacob.Stengaard.Madsen@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Anette Bækgaard Jakobsen
Psykiatri- og Socialstaben
Tlf: 76 63 10 15
Anette.baekgaard.jakobsen@rsyd.dk

 

Anlægschef Torben Kyed Larsen
 Psykiatriens Anlægssekretariat
Tlf. 7663 1021
Mobil 2920 1021

Torben.Kyed.Larsen@rsyd.dk
 

Psykiatriens sygehusledelse

Administrerende sygehusdirektør Charlotte Rosenkrantz Josefsen 


 

Mobil 99 44 48 01
Charlotte.rosenkrantz.josefsen@rsyd.dk

 

Lægefaglig direktør Anders Meinert Pedersen
Mobil: 20 10 1931
Amp@rsyd.dk

Sygeplejefaglig direktør Ole Ryttov
Mobil: 3059 2793
Ole.ryttov@rsyd.dk

Kommunikation

 

 

Kommunikationsdirektør Søren Braun
Yderligere oplysninger
Tlf: 76 63 1870 Mobil: 29 20 18 70
sbr@rsyd.dk

 

 

Mediechef Peter Feldberg
Tlf: 76631968 Mobil: 29201968
Peter.feldberg@rsyd.dk

 

 

HR

 

HR-direktør Carsten Søgaard
Yderligere oplysninger

Tlf: 76 63 17 70 Mobil: 29 20 17 70
carsten.soegaard@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Aage Christensen
Personaleudvikling
Tlf: 76 63 18 07 Mobil: 29 20 18 07
Aage.christensen@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Simon L. Kristensen
Overenskomst og løn
Tlf: 76 63 18 30 Mobil: 29 20 18 30
simon.l.kristensen@rsyd.dk

 

Afdelingschef Dorte Qvesel
Lægelig Videreuddannelse
Tlf: 76 63 17 44 Mobil: 20 20 17 44
dorte.qvesel@rsyd.dk

 

 

Chefrådgiver/konstitueret afdelingschef Birgitte Clausen
Ledelsesakademiet
Mobil: 30 10 27 92 
Birgitte.Clausen@rsyd.dk
 

 

 

 

 

 

IT

 

Direktør for Regional IT, Søren Lindgaard
Yderligere oplysninger
Mobil: 24 24 15 55
soeren.lindgaard@rsyd.dk

 

Afdelingschef Flemming Brink
Regional IT
Tlf: 76 63 17 56 Mobil: 29 20 17 56
Flemming.Brink@rsyd.dk

 

 

Økonomi

 

Økonomidirektør Mogens Sehested Kristensen
Yderligere oplysninger

Tlf: 76 63 11 50 Mobil: 29 20 11 50
Mogens.sehested.kristensen@rsyd.dk

 

 

Afdelingschef Johan Meyer
Regnskab og finans
Tlf: 76 63 16 44 Mobil: 29 20 16 44
Johan.meyer@rsyd.dk

 

Indkøbschef Annette Bjørn
Indkøbsafdelingen
Tlf: 76631624   Mobil: 29201624
ab@rsyd.dk

Afdelingschef Peter Holm
Bygningsafdelingen
Tlf: 76 63 16 10 Mobil: 29 20 16 10
Peter.holm@rsyd.dk

 

Afdelingschef Jan Højgaard Funder
Sundhedsøkonomi
Tlf: 76 63 16 51 Mobil: 29 20 16 51
jan.funder@rsyd.dk.

 

 

 


Siden er sidst opdateret 10-06-2014.
Kontakt Region Syddanmark og Region Syddanmark

Region Syddanmark | Damhaven 12 | 7100 Vejle | Email: kontakt@rsyd.dk | Tlf: 76 63 10 00 | Fax: 76 63 20 00