/dwn104955" />
Presserum
Pressemeddelelser
2008
December 2008
Ny rapport skal hjælpe torturoverlevere og traumatiserede flygtninge
Torturoverlevere og traumatiserede flygtninge er mere syge end resten af befolkningen, de bruger sundhedssystemet i langt højere grad, og de har større risiko for at udvikle psykiske lidelser.
En ny MTV-rapport har for første gang herhjemme kortlagt de mange særlige problemer, torturoverlevere og traumatiserede flygtninge lever med. Rapporten giver samtidig en lang række anbefalinger til, hvordan patienter med lidelsen post traumatisk stress syndrom skal behandles.
- I Regionsrådet er vi meget bevidste om vores opgave og ansvar, og derfor har vi også tilført indsatsen for torturoverlevere og traumatiserede flygtninge flere midler. Med denne rapport styrker vi uden tvivl det faglige grundlag for den fremtidige indsats, siger Carl Holst (V), formand for Region Syddanmark.
Sundhedsvæsenet kan rapportere om markant mange henvendelser fra indvandrere og flygtninge om netop post traumatisk stress syndrom. Det er derfor en gruppe mennesker, der har behov for en særlig indsats.
Desværre har man ikke hidtil haft megen viden om, hvilken hjælp der er mest effektiv.
Psykiatrien i Region Syddanmark tog i begyndelsen af 2008 initiativ til - på baggrund af faglitteraturen - at finde dokumentation for, hvilken behandling der virker overfor disse patienter.
Litteraturstudiet er udformet i et MTV-perspektiv (medicinsk teknologivurdering), som belyser evidensen ud fra elementerne teknologi, organisation, patient og økonomi.
MTV-rapporten er den første af sin art ikke blot herhjemme, men også internationalt.
Rapporten deler patienter med post traumatisk stress syndrom op i tre kategorier alt efter, hvilke fysiske, psykiske og sociale kompetencer de har.
Netop de kompetencer og sociale relationer, man har - såsom opbakning fra familie, venner og arbejde - er afgørende for patientens mulighed for bedring.
MTV-rapporten konkluderer, at nogle patienter med få fysiske, psykiske og sociale kompetencer og relationer er så hårdt ramt af post traumatisk stress syndrom og de følgevirkninger såsom depression, alkoholmisbrug og fysiske lidelser, der typisk hører med, at helbredelse ikke synes mulig. I disse tilfælde bør der sættes ind med en massiv social indsats.
Allervigtigst peger rapporten på, at jo hurtigere patienter visiteres til den rette behandling, des større sandsynlighed er der for, at patienterne får gavn af behandlingen.
Ventetiden på behandling er i dag mellem et halvt år og to et halvt år.
Endelig er der stor gevinst i at tilbyde rådgivning til de pårørende af patienter med post traumatisk stress syndrom.
MTV-rapporten bliver præsenteret og diskuteret på en konference 8. januar 2009 på Hotel Kolding Fjord, hvor bl.a. minister for sundhed og forebyggelse, Jakob Axel Nielsen, og vice-formand for FN’s Komité Mod Tortur, Nora Sveaass deltager.
Se program for konferencen 8. januar på Hotel Kolding Fjord.
Fakta
Siden er sidst opdateret 04-12-2008.
Kontakt Region Syddanmark
Region Syddanmark | Damhaven 12 | 7100 Vejle | Email: kontakt@regionsyddanmark.dk | Tlf: 76 63 10 00 | Fax: 76 63 20 00