Gynækologisk-Obstetrisk Afdeling på sygehuset i Haderslev genåbner den 1. november.
Fra 1. november 2012 bliver det igen muligt at føde på sygehuset i Haderslev. Samtidig åbner sygehuset også for undersøgelser og behandling af gravide og barslende.
Manglen på faste speciallæger og færre fødsler gjorde, at direktionen på Sygehus Sønderjylland i forsommeren valgte midlertidig at lukke for fødsler på sygehuset i Haderslev pr. 1. august i år.
Nu har Sygehus Sønderjylland ansat overlæge Carl Næsbøl, som speciallæge på fødeafdelingen i Haderslev. Det betyder, at afdelingen fra 1. november kommer til at fungere som hidtil. Dog vil visse gynækologiske operationer, som hidtil er håndteret i Haderslev, fremover komme til at foregå på fødeafdelingen i Sønderborg. Det er planen, at fødeafdelingen i Haderslev flytter til det nye Familiehus på sygehuset i Aabenraa i foråret 2014. På det tidspunkt samles alle sønderjyske fødsler i Aabenraa.
I perioden frem til 1. november er fødende i Sønderjylland henvist til fødeafdelingen i Sønderborg og eventuelt til øvrige fødesteder i regionen. For at nybagte familier skal mærke mindst muligt til den midlertidige lukning af fødeafdelingen er der fortsat mulighed for blandt andet efterfødselssamtaler i Haderslev Jordemodercenter mandag, tirsdag, onsdag, torsdag og lørdag.
Siden er sidst opdateret 16-08-2012.
Kontakt Region Syddanmark
Region Syddanmark | Damhaven 12 | 7100 Vejle | Email: kontakt@regionsyddanmark.dk | Tlf: 76 63 10 00 | Fax: 76 63 20 00