Gå til indhold
Forsiden | Kontakt | Ledige job | For ansatte | Presse og nyheder | Web-TV | tysk flag engelsk flag |

Region SyddanmarkTil forsiden

ForsidepilKontaktpilDirektører og afdelingschefer i administrationen

Direktører og afdelingschefer i administrationen

Se kontaktinformationer på direktører og afdelingschefer i Region Syddanmarks administration (Regionshuset).

Direktionen

Regionsdirektør Jane Kraglund
Tlf.: 28 99 32 40, mail: jak@rsyd.dk

Koncerndirektør Kurt Espersen
Tlf.: 21 67 90 21, mail: ke@rsyd.dk   

Koncerndirektør Jørgen Bjelskou
Tlf: 30 36 79 10,  mail: jbj@rsyd.dk

 

Råds- og direktionssekretariatet
Afdelingschef Flemming Pedersen
Mobil: 29 21 50 57, mail: fp@rsyd.dk

Ledelsessekretariatet
Afdelingschef (konstitueret) Jesper Stockmarr
Mobil: 21 25 79 11, mail: jes@rsyd.dk

Sundhed

Praksis
Afdelingschef Frank Ingemann Jensen
Tlf.: 76 63 13 81, mobil: 29 20 13 81, mail: frank.ingemann.jensen@rsyd.dk

Kvalitet og forskning
Afdelingschef Mads Haugaard
Mobil: 29 20 19 84, mail: mch@rsyd.dk

Tværsektorielt samarbejde
Afdelingschef Kurt Æbelø
Tlf.: 76 63 12 32 mobil: 29 20 12 32, mail: kae@rsyd.dk

Sundhedsplanlægning
Afdelingschef Helene Vestergaard
Tlf.: 76 63 13 59, mobil: 29 20 13 59, mail: hvs@rsyd.dk

Medicoteknik
Medicoteknisk chef (konstitueret) Steffen Pryds
Tlf.: 99 44 02 12, mail: steffen.pryds@rsyd.dk

Projektorganisationen for byggeri
Afdelingschef Torben Kyed Larsen (chefrådgiver for psykiatrien)
Tlf: 76 63 10 21, mobil: 29 20 10 21, mail: tkl@rsyd.dk

Nyt OUH
Sygehusdirektør OUH Torben Hedegaard Jensen
Tlf.: 29 20 01 95, mail: torben.hedegaard.jensen@rsyd.dk

Vicedirektør Kenneth Holm 
Tlf.: 21 59 72 82, mobil: 21 59 72 82, mail: Kenneth.Holm@rsyd.dk

Vicedirektør Peter Holm
Tlf: 29 20 16 10, mail: peter.holm@rsyd.dk

Sundhedsdokumentation og ledelsesinformation
Afdelingschef Vera Ibsen
Tlf.: 21 59 59 98, mail: vera.ibsen2@rsyd.dk

Syddansk Sundhedsinnovation
Vicedirektør Inge Bendixen
Mobil: 21 60 44 23, mail: inge.bendixen@rsyd.dk

Regional udvikling

Vand og jord
Afdelingschef Ida Holm Olesen
Tlf.: 76 63 19 26, mobil: 29 20 19 26, mail: iho@rsyd.dk

Sundhedsinnovation og kultur
Afdelingschef Dorthe Kusk
Tlf.: 76 63 18 01, Mobil: 29 20 18 01, mail: dku@rsyd.dk

Uddannelse og mobilitet
Afdelingschef Thomas Dyhr Vestergaard
Tlf.: 76 63 19 29, mobil: 29 20 19 85, mail: tdv@rsyd.dk

Sekretariat og analyse
Afdelingschef Thomas Dyhr Vestergaard
Tlf.: 76 63 19 29, mobil: 29 20 19 85, mail: tdv@rsyd.dk

Klima og ressourcer
Afdelingschef Anna Marie Rasmussen
Tlf.: 76 63 19 55, mobil: 29 20 19 55, mail: anna.marie.rasmussen@rsyd.dk

Interreg-sekretariatet
Sekretariatsleder Lewe Kuhn
Tlf.: 76 63 19 07, mobil: 29 20 19 07, mail: lewe.kuhn@rsyd.dk

Socialområdet

Socialdirektør Christian Schacht-Magnussen
Tlf.: 20 54 00 02, mail: csm@rsyd.dk

Afdelingschef (konstitueret) Torben S. Nielsen 
Tlf.: 29 20 10 68, mail: torben.nielsen@rsyd.dk

Regional IT

IT direktør Morten Lundgaard Hansen
Tlf.: 21 59 89 58, mail: mlh@rsyd.dk

Drift
Afdelingschef Anders Bigum, tlf.: 23 30 75 23
Mail: Anders.Bigum@rsyd.dk

Planlægning og implementering
Afdelingschef Caroline Thrane
Tlf.: 24 61 51 72, mail: caroline.thrane@rsyd.dk

Informationssikkerhed
Funktionschef og konst. afdelingschef Nicolai Arvedsen
Tlf.: 29 20 13 31, mail: Nicolai.Arvedsen@rsyd.dk

Koncern Kommunikation

Kommunikationsdirektør Søren Braun
Tlf.: 76 63 18 70, mobil: 29 20 18 70, mail: sbr@rsyd.dk

 

Økonomi

Økonomidirektør Mogens Sehested Kristensen
Tlf: 76 63 11 50, mobil: 29 20 11 50, mail: msk@rsyd.dk

Bygninger
Afdelingschef Peter Holm
Tlf: 76 63 16 10, mobil: 29 20 16 10, mail: peter.holm@rsyd.dk

Indkøb
Indkøbschef Annette Bjørn
Tlf: 76 63 16 24, Mobil: 29 20 16 24, mail: ab@rsyd.dk

Regnskab og finans
Afdelingschef Johan Meyer
Tlf: 76 63 16 44, mobil: 29 20 16 44, mail: Jom@rsyd.dk

Service
Servicechef Helle Holm Jensen
Mobil: 21 59 74 08, mail: helle.holm.jensen@rsyd.dk

Sundhedsøkonomi
Afdelingschef Kasper Breum Petersen
Tlf.: 61 61 49 36, mail: kbp@rsyd.dk

Koncern HR

Koncern HR-direktør Lene Borregaard
Tlf.: 76 63 11 07, mobil: 29 20 11 07, mail: lbo@rsyd.dk

Jura og forhandling
Chefjurist Karen Nørgaard Andersen
Tlf.: 76 63 17 85, mobil: 29 20 17 85, mail: kna@rsyd.dk

Ledelsesakademiet
Afdelingschef  Aage Christensen
Tlf: 76 63 18 07, mobil: 29 20 18 07, mail: aage.christensen@rsyd.dk

Løn og analyse
Afdelingschef Simon L. Kristensen
Tlf: 76 63 18 30, mobil: 29 20 18 30, mail: slk@rsyd.dk

Sekretariatet
Afdelingschef Jesper Stockmarr
Tlf.: 21 25 79 11, mail: jes@rsyd.dk

Sundhedsuddannelser
Afdelingschef Tine Boesen Larsen
Tlf.: 76 63 18 18, mobil: 24 60 04 87, mail: tibl@rsyd.dk

 


Siden er sidst opdateret 03-10-2019.
Kontakt Region Syddanmark

Region Syddanmark | Tlf: 76 63 10 00 | CVR nr. 29190909 | Skriv til Regionen | Om hjemmesiden | Sitemap |