Gå til indhold
Forsiden | Kontakt | Ledige job | For ansatte | Presse og nyheder | Web-TV | tysk flag engelsk flag |

Region SyddanmarkTil forsiden

Regionsrådets udvalg er på plads

30-11-2011 | Af Hanne Kopp

På det seneste regionsrådsmøde blev de kommende udvalg og deres medlemmer for de næste to år godkendt.

Udvalgene varetager forberedende og rådgivende opgaver for regionsrådet.

Her følger en liste over de særlige udvalg, og medlemmerne med partibetegnelser. Formand og næstformand bliver valgt på de første konstituerende møder i grupperne, i starten af 2012.

De otte udvalg er nedsat for perioden 2012-2013.

De afløser de otte udvalg, der ophører fra årsskiftet. 

Udvalget vedrørende kvalitet, prioritering og sundhedsplan:

Medlemmer: Poul-Erik Svendsen (S), Kristian Grønbæk Andersen  (R), Karsten Uno Petersen (S), Pierre Topaz (S), John Hyrup Jensen (U), Thyge Nielsen (V), Ingeborg Moritz Hansen (V), Susanne Linnet (V), Jørgen Pless (L), John Lohff (C) og Thies Mathiasen (DF). 

Sundhedssamordningsudvalget:

Medlemmer: Bo Libergren (V), Margot Torp (S), Frede Skaaning (S), Ole Finnerup Larsen (S), Willy Sahl (S), Finn T. Hansen (SF), Iben Kromann (SF), Poul Sækmose (K), Thies Mathiasen (DF), Susanne Linnet (V) og Preben Friis-Hauge (V).

Akut- og ø-udvalget:

Medlemmer: Thyge Nielsen (V), John Hyrup Jensen (U), Jette Jensen (S), Andrea Terp (S), Claus Warming (V), Bjarne Juel Møller (DF) og Poul Sækmose (C). 

Innovationsudvalget:

Medlemmer: Stephanie Lose (V), Finn T. Hansen (SF), Poul-Erik Svendsen (S), Pia Tørving (S), Willy Sahl (S), Andrea Terp (S), Sonny Berthold (V), Ingeborg Moritz Hansen (V), Jørgen Pless (L), Bjarne Juel Møller (DF) og John Lohff (C). 

Socialudvalget:

Medlemmer: Bente Gertz (S), Bjarne Juel Møller (DF), Jette Jensen (S), Ole Finnerup Larsen (S), Mette Valentin (U), Carsten Abild (V) og Susanne Linnet (V).

Psykiatriudvalget:

Medlemmer: Freddie H. Madsen (DF), Bente Gertz (S), Pia Tørving (S), Finn T. Hansen (SF), Claus Warming (V), Jens Møller (V) og Bent Bechmann (C). 

Udvalget for miljø, jordforurening og råstoffer:

Medlemmer: Bent Bechmann (C), Karsten Uno Petersen (S), William Jensen (S), Henrik J. Møller (SF), Jens Møller (V), Hans Philip Tietje (V) og Lars Aarup (DF). 

RUP-udvalget:

Medlemmer: Lasse Krull (C), Karsten Uno Petersen (S), William Jensen (S), Frede Skaaning (S), Margot Torp (S), Torben W. Smith (SF), Kristian Grønbæk Andersen (R), Preben Jensen (V), Carsten Abild (V), Preben Friis-Hauge (V) og Hans Philip Tietje (V).  

 


Siden er sidst opdateret 30-11-2011.
Kontakt Region Syddanmark

Region Syddanmark | Tlf: 76 63 10 00 | CVR nr. 29190909 | Skriv til Regionen | Om hjemmesiden | Sitemap |