Gå til indhold
Forsiden | Ledige job | Kontakt | Nyhedsbreve | Presse | For ansatte | Web-TV | English |

Region SyddanmarkTil forsiden


ForsidepilKontaktpilDirektører og afdelingschefer i administrationen

Direktører og afdelingschefer i administrationen

Se kontaktinformationer på direktører og afdelingschefer i Region Syddanmarks administration.

   

Regionsdirektør
Jane Kraglund

Tlf.: 76 63 11 00 (via sekretær)
Mobil: 28 99 32 40
Mail: jak@rsyd.dk

   

Råds- og direktionssekretariatet
Vicedirektør Lene Borregaard

Tlf.: 76 63 11 07
Mobil: 29 20 11 07
lbo@rsyd.dk

   

Ledelsessekretariatet
Afdelingschef Anne Sofie Bille

Tlf.: 76 63 13 26
Mobil: 29 20 13 26
Mail: asb@rsyd.dk

   

Regional IT
 IT direktør Morten Lundgaard Hansen

Tlf.: 21 59 89 58
Mail: mlh@rsyd.dk

IT Drift
Afdelingschef Flemming Brink

Tlf.: 76 63 17 56
Mobil: 29 20 17 56
Mail: Flemming.Brink@rsyd.dk

Test og implementering
Afdelingschef Morten Lundgaard Hansen

Mobil: 21 59 89 58
Mail: mlh@rsyd.dk

Sundheds-IT
Afdelingschef Mads Friborg

Mobil: 20 54 01 45
Mail: Mads.Friborg@rsyd.dk

   

Kommunikation
Kommunikationsdirektør Søren Braun

Tlf.: 76 63 18 70
Mobil: 29 20 18 70
Mail: sbr@rsyd.dk

Mediechef
Peter Feldberg

Tlf.: 76 63 19 68
Mobil: 29 20 19 68
Mail: pefe@rsyd.dk
  gitte

Socialdirektør

Christian Schacht-Magnussen 

Tlf.: 20 54 00 02

Mail: csm@rsyd.dk

Afdelingschef
Peter D. Karlsen

Tlf.: 29 20 16 57
Mail: Peter.Dalsgaard.Karlsen@rsyd.dk
 

Koncerndirektør
Rikke Vestergaard

Tlf.: 40 20 37 48
Mail: rv@rsyd.dk

   

Sundhedsdokumentation og ledelsesinformation
Afdelingschef Olaf Ingerslev

Mobil: 29 20 12 38
Mail: oi@rsyd.dk

   

Medicoteknik
Medicoteknisk chef Calle Thøgersen

Tlf.: 65 41 43 20
Mail: calle.thoegersen@rsyd.dk

   

Projektorganisationen for byggeri
Afdelingschef Torben Kyed Larsen
(chefrådgiver for psykiatrien)

Tlf: 76 63 10 21
Mobil: 29 20 10 21
Mail: Torben.Kyed.Larsen@rsyd.dk

   

Nyt OUH
Projektdirektør og administrerende sygehusdirektør OUH Niels Nørgaard Pedersen

Mobil: 20 28 20 71
Mail: Niels.Noergaard.Pedersen@rsyd.dk

Viceprojektdirektør/Deputy CEO Torsten Lundgreen

Tlf.: 76 63 20 42
Mobil: 29 20 20 42
Mail: Torsten.Lundgreen@rsyd.dk

   

Økonomi
Økonomidirektør Mogens Sehested Kristensen

Tlf: 76 63 11 50
Mobil: 29 20 11 50
Mail: Mogens.sehested.kristensen@rsyd.dk

Bygninger
Afdelingschef Peter Holm

Tlf: 76 63 16 10
Mobil: 29 20 16 10
Mail: Peter.holm@rsyd.dk

Indkøb
Indkøbschef Annette Bjørn

Tlf: 76 63 16 24
Mobil: 29 20 16 24
Mail: ab@rsyd.dk

Regnskab og finans
Afdelingschef Johan Meyer

Tlf: 76 63 16 44
Mobil: 29 20 16 44
Mail: Johan.meyer@rsyd.dk

Service
Servicechef Peter Vestergaard Frederiksen

Tlf.: 76 63 13 00
Mobil: 29 20 13 00
Mail: pvf@rsyd.dk

Sundhedsøkonomi
Afdelingschef Jan Højgaard Funder

Tlf: 76 63 16 51
Mobil: 29 20 16 51
Mail: jan.funder@rsyd.dk

   

HR
Konst. HR-direktør Lene Borregaard
 

Tlf.: 76 63 11 07
Mobil: 29 20 11 07
Mail: lbo@rsyd.dk

Jura og forhandling
Chefjurist Karen Nørgaard Andersen

Tlf.: 76 63 17 85
Mobil: 29 20 17 85
Mail: kna@rsyd.dk

Ledelsesakademiet
Afdelingschef Aage Christensen

Tlf: 76 63 18 07
Mobil: 29 20 18 07
Mail: Aage.christensen@rsyd.dk

Løn og Analyse
Afdelingschef Simon L. Kristensen

Tlf: 76 63 18 30
Mobil: 29 20 18 30
Mail: simon.l.kristensen@rsyd.dk

Sekretariatet
 Konst. leder af HR-sekretariatet Aage Christensen

Tlf: 76 63 18 07
Mobil: 29 20 18 07
Mail: Aage.christensen@rsyd.dk

Sundhedsuddannelser
Afdelingschef Tine Boesen Larsen

Tlf.: 76 63 18 18
Mobil: 24 60 04 87
Mail: tibl@rsyd.dk

 

Koncerndirektør
Jens Winther Jensen

Mobil: 24 88 84 28
Mail: jwj@rsyd.dk

   

Praksis
Afdelingschef Frank Ingemann Jensen

Tlf.: 76 63 13 81
Mobil: 29 20 13 81
Mail: frank.ingemann.jensen@rsyd.dk

   

Center for Kvalitet
Centerchef Christian von Plessen

Mobil: 24 82 21 65
Mail: Christian.von.Plessen@rsyd.dk

   

Kvalitet og forskning
Konst. Afdelingschef Vera Ibsen 

Mobil: 21 59 59 98
Mail: Vera.Ibsen2@rsyd.dk

   

Tværsektorielt samarbejde
Afdelingschef Birthe Navntoft 

Tlf.: 76 63 10 16
Mobil: 29 20 10 16
Mail: Birthe.Navntoft@rsyd.dk

   

Syddansk Sundhedsinnovation
 -

 

-

Konstitueret vicedirektør Inge Bendixen

Mobil: 21 60 44 23
Mail: Inge.Bendixen@rsyd.dk

   

Sundhedsplanlægning
Afdelingschef Helene Vestergaard

Tlf.: 76 63 13 59
Mobil: 29 20 13 59
Mail: Helene.Vestergaard@rsyd.dk

 

Konst. koncerndirektør
Dorthe Kusk

Tlf. 76 63 11 60
Mobil: 29 20 18 01
Mail: dorthe.kusk@rsyd.dk

   

Miljø og råstoffer 
Afdelingschef Mette Christensen 

Tlf.: 76 63 15 51
Mobil: 29 20 15 51
Mail: mc@rsyd.dk

   

Vækstforum og Funding
Afdelingschef Dorthe Kusk

Tlf.: 76 63 18 01
Mobil: 29 20 18 01
Mail: Dorthe.kusk@rsyd.dk

   

Strategi og Analyse
Afdelingschef Rune Stig Mortensen 

Tlf.: 76 63 11 60
Mobil: 29 20 11 60
Mail: Rune.stig@rsyd.dk

   

Erhvervsstrategier og uddannelse
Afdelingschef Thomas Dyhr Vestergaard

Tlf.: 76 63 19 29
Mobil: 29 20 19 85
Mail: tdv@rsyd.dk

   

Erhvervsudvikling
Afdelingschef Anna Marie Rasmussen

Tlf.: 76 63 19 55
Mobil: 29 20 19 55
Mail: Anna.marie.rasmussen@rsyd.dk

   

Interreg-sekretariatet
Sekretariatsleder Trine E. Spohr

Tlf.: 76 63 82 33
Mobil: 29 20 20 05
Mail: tes@rsyd.dk

   

 


Siden er sidst opdateret 13-01-2017.
Kontakt Region Syddanmark

Region Syddanmark | Tlf: 76 63 10 00 | CVR nr. 29190909 | Skriv til Regionen | Om hjemmesiden | Sitemap